Rozhodkyňa Miriama Bočková premiérovo na ME žien do 17 rokov

Miriama Bočková na ME WU17

Slovenská rozhodkyňa Miriama Bočková sa premiérovo zúčastnila Majstrovstiev Európy žien do 17 rokov. Na turnaji vo švédskom Malmö rozhodovala 4 stretnutia, v zápase o 3. miesto bola náhradnou rozhodkyňou. V rozhovore nám porozprávala o jej zážitkoch z turnaja a nových skúsenostiach.


V prvom rade gratulujeme k premiérovej účasti na ME žien do 17 rokov. Ako by si ho zhodnotila z tvojho pohľadu?

Veľmi pekne ďakujem. Finálový turnaj bol takmer presne taký, aký som si ho predstavovala. Po futbalovej stránke, čo sa zápasov týkalo, ale i organizačnej, bol na vysokej úrovni.

Účasť na tomto turnaji nie je samozrejmosťou. Kedy si sa dozvedela o nominácii na šampionát? Aké boli tvoje bezprostredné pocity?

O nominácii som sa dozvedela približne mesiac pred samotným turnajom. Pocity boli úžasné. Dostať nomináciu zo strany komisie rozhodcov UEFA na finálový turnaj je veľká pocta. Zároveň je to pre mňa pocit zadosťučinenia za roky práce a úsilia, ktoré do rozhodovania vkladám.

Ktoré zápasy si rozhodovala?

Ako hlavná rozhodkyňa som rozhodovala 2 zápasy: Belgicko – Poľsko a Francúzsko – Anglicko. Oba boli na veľmi dobrej futbalovej úrovni. V prvom stretnutí mali navrch Poľky, hlavne svojou bojovnosťou. Potvrdilo sa to aj v ďalšom priebehu turnaja, keď sa im nakoniec podarilo umiestniť na 3. mieste a postúpiť na MS WU17. V druhom zápase sa hral viac technickejší futbal, s minimom priestupkov, kde však viac dominovali hráčky Anglicka. Vo funkcii náhradnej rozhodkyne som bola v ďalších 2 stretnutiach.

Rozhodkyňa Miriama Bočková na ME WU17 počas zápasu medzi Poľskom a Belgickom
Miriama Bočková na ME WU17 počas zápasu medzi Poľskom a Belgickom

Mali ste nejaký špeciálny program a tréningy?

Okrem zápasových dní sme každý deň počas celého turnaja mali tréningy pod vedením fitness koučov. Na hoteli sme mali k dispozícii fyzioterapeutov, ktorí nám pomáhali byť čo najlepšie pripravené na zápasy po fyzickej stránke. Súčasťou programu bola aj motivačná beseda so švédskou FIFA rozhodkynou Tess Olofsson, ktorá nám porozprávala zaujímavé zážitky a skúsenosti z jej rozhodcovskej kariéry.

Ako to bolo s vyhodnoteniami zápasov? Mali ste okrem individuálnych vyhodnotení aj skupinové analýzy?

Hodnotenia sme mali individuálne vždy po zápase s observerkou v rámci tímu. V priebehu ďalších dní sme mali spoločné skupinové analýzy zápasových situácií.

Miriama Bočková na ME WU17

Dní na spoznávanie krajiny či mesta bolo asi pomenej. Stihla si si niečo pozrieť?

Musím povedať že Malmö je krásne mesto, avšak väčší priestor na spoznávanie krajiny sme nemali. Bývali sme priamo v centre mesta. Vždy, keď sme mali trochu voľného času, išli sme sa spolu s ostatnými rozhodkyňami poprechádzať po meste, či mestských parkoch, ktoré boli naozaj veľmi pekné.

Turnaj trval približne 3 týždne. Keďže si už mamina, ako doma zvládajú výjazdy bez teba? 

Prvýkrát som bola preč z domu na takto dlhší čas. Od kedy som mamina, je to samozrejme iné, náročnejšie. Už samotné lúčenia nie sú ľahké, avšak povedali sme si, že to zvládneme, a tak sme doma aj nastavení. Mám veľkú oporu v manželovi, ktorý mi veľmi pomáha a vychádza v ústrety. Takisto nám z veľkej miery pomáha aj celá naša rodina, za čo som im veľmi vďačná. Môžem byť vždy pokojná, lebo viem, že synček je obklopený najbližšími ľuďmi, keď ja práve nie som doma.

Miriama Bočková na ME WU17

Doniesla si si domov nejakú špeciálnu spomienku, okrem zážitkov a skúseností?

Domov som si priniesla pamätnú medailu z turnaja a futbalovú loptu, ktorú sme si s rozhodkyňami navzájom podpísali a venovali si krátke odkazy. Sú to pre mňa najkrajšie a najcennejšie hmotné spomienky na tento turnaj. Už majú doma aj svoje miesto.

Na záver nás zaujíma, aké sú tvoje ďalšie ciele v rozhodcovskej kariére?

O budúcich cieľoch nezvyknem hovoriť nahlas verejne. Môžem však spomenúť, že Švédsko bolo jedným z nich a zároveň aj aktuálny postup do 1. kategórie, čomu sa veľmi teším.

Ďakujeme Mirka za rozhovor a gratulujeme k postupu do 1. kategórie UEFA rozhodkýň!

Rozhodované zápasy Miriamy Bočkovej na ME WU17:

  • Poľsko – Belgicko 1:0 (rozhodkyňa, skupinová fáza)
  • Švédsko – Anglicko 1:5 (náhradná rozhodkyňa, skupinová fáza)
  • Francúzsko – Anglicko 0:1 (rozhodkyňa, skupinová fáza)
  • Poľsko – Francúzsko 3:2 (4:2 pk) (náhradná rozhodkyňa, zápas o 3.miesto (play-off zápas o postup na MS WU17)

Ostatné články