Kružliaka a spol. testovala UEFA cez kameru na Pasienkoch

Branislav Hancko Coda Test Asistentov Rozhodcov

Chalani vyzerali ako snehuliaci, aj tak sa ale najprv motali po ihrisku a rozostavovali si kužele a značky na zem. Vzadu, na umelej ploche na Pasienkoch, rozhodcovská partia okolo Ivana Kružliaka absolvovala zimné testy.

“Za normálnych okolností by cestovali do Nyonu, prípadne do stredísk v klimaticky vhodných podmienkach niekde v Portugalsku, Španielsku či Turecku, a tam by sa podrobili špecifickým fyzickým testom pod dohľadom inštruktorov UEFA. Lenže vzhľadom na súčasnú situáciu s pandémiou sa muselo hľadať iné riešenie,“ vysvetlil Jaroslav Zábranský, manažér oddelenia rozhodcov SFZ.

Keďže s cestovaním to teraz nie je jednoduché a rozhodcovia nechceli zbytočne riskovať, našlo sa riešenie doma. “Všetko sa natáčalo, nahrávalo a vyhotovený materiál posielame fitnestrénerovi UEFA Wernerovi Helsenovi, mimochodom rešpektovanému profesorovi z univerzity v belgickom Leuvene,“ pokračoval Zábranský.

Pätica špičkových slovenských rozhodcov – podľa pozícií hlavný Ivan Kružliak, asistenti Tomáš Somoláni, Branislav Hancko, Milan Štrbo a Kružliakov sparing Ján Pozor – medzitým vymerala vzdialenosti a rozostavila značky, aby bolo jasné odkiaľ a kam sa behá. Potom bolo ešte treba nastaviť stacionárnu kameru na tribúnu a Zábranskému vložiť do rúk prenosnú. Zároveň sa rozostavili ďalší dvaja „organizátori“ Vladimír Medveď, bývalý ligový rozhodca, dnes okrem iného zastrešujúci aj VAR u nás, a Matúš Krčmár, ktorý má pod palcom fyzičku slovenských arbitrov, tak, aby mohli merať čas a zapisovať výkony testovaných.

“Máme predpísané disciplíny, iné hlavný rozhodca, iné asistenti. A limity, ktoré treba dosiahnuť. Jasné, že sme sa ani počas Vianoc na fyzičku nevykašľali, vieme, čo sa od nás čaká a bude vyžadovať,“ usmial sa ešte zababušený Ivan Kružliak, vzápätí však zhodil tučnú zimnú bundu, čo bol signál, že spustenie testov je tu.

Chalani to dali, takže aj pán Helsen z UEFA môže byť spokojný s fyzickou pripravenosťou Slovákov. Koncom mesiaca bude ešte on-line seminár s tradičnou náplňou videotestov, overovania znalosti pravidiel a s rozborom zložitých momentov zo zápasov. Potom už bude čas a priestor pre komisiu UEFA urobiť nominácie na duely šestnásťfinále Ligy majstrov a Európskej ligy. Kružliakovi, ktorý patri do Elite skupiny európskych rozhodcov, by sa reálne nejaký zápas ujsť mohol. A keď pôjde on, pôjdu s ním jeho asistenti. Preto bolo treba zvládnuť testy čo aj v domácich podmienkach na Pasienkoch.

“Tie zápasy sú na programe v druhej polovici februára, teda o mesiac. Popravde, teraz nad tým ešte nerozmýšľam,“ medzi vydychovaním po bežeckých výkonoch hovoril náš najlepší rozhodca.

My áno. Keď už nemáme mužstvo tak ďaleko v pohároch, potešilo by, ak by sa kvalitou do tejto fáze súťaží presadili slovenskí rozhodcovia. Kružliak a spol. na to predpoklady majú.

Zdroj: futbalsfz.sk

Ostatné články