Ivan Kružliak: Vydarená sezóna bez rušivých momentov

F2a89b8b 10bb 4857 Aca9 Ed7005e09193

Dozvuky v podobe ocenení po skončenej ligovej sezóne 20232/ 2023 sa týkali i rozhodcovského zboru. V Hoteli Senec v Senci bol ako najlepší rozhodca sezóny ocenený Ivan Kružliak, ktorý v hlasovaní získal 24 hlasov. Na ďalších pozíciách boli Peter Kraľovič a Michal Smolák. Ocenení boli i asistenti rozhodcov a zaujímavé je, že úspešní boli práve kolegovia Ivana Kružliaka. Najviac hlasov dostal Branislav Hancko, nasledoval Ján Pozor a s rovnakým počtom bodov duo Adam Jekkel a Daniel Poláček. Samozrejme, s Ivanom Kružliakom bolo po vydarenej sezóne o čom rozprávať.

Ako vnímate svoje víťazstvo?

„Pozitívne. Už som spomínal, že na Slovensku pri rozhodcoch veľa pozitívnych vecí nie je, takže keď prídu – ako toto ocenenie – tak vždy potešia.“ 

Ako vnímate ďalšiu konkurenciu?  

„Nie ako konkurenciu. Chalanov tak vôbec nevnímam, nie je to tak, že by sme medzi sebou súperili. Teraz som to vyhral ja. V minulosti to vyhrali iní chalani. Nevnímam to ako konkurenčný boj.“

Ako vy sám hodnotíte svoju futbalovú sezónu 2022 – 2023? Najprv v slovenskej línii…

„V slovenskej línii pozitívne. Po všetkých našich stretnutiach som ani raz nebol témou, prebehli v princípe v pokoji, bez markantných námietok jedného či druhého mužstva. V tomto smere to bola, musím povedať, veľmi pokojná sezóna.“

Určite atraktívna i vašim medzinárodným programom. Spätný pohľad naň?

„Mal som veľmi vydarenú sezónu. Na jeseň so zápasmi Ligy majstrov, boli sme na zápasoch Chelsea a Realu Madrid, na zápase Bayernu Mníchov proti Interu Miláno. Prvýkrát sa mi stalo, že počas jarnej časti som mal päť zápasov vyraďovacej fázy. Vyvrcholilo to v semifinále Konferenčnej ligy odvetným zápasom Alkmaar – West Ham. Z tohto pohľadu to teda tiež vnímam veľmi pozitívne a ako úspešnú sezónu.“

Ako ste vnímali pozápasové videá z Alkmaaru?

„Celý zápas sa niesol v pokojnom duchu a takú bodku už po záverečnom hvizde, keď fanúšikovia nezvládli emócie, si nezaslúžil. Zbytočne sa hovorilo nie o futbale, ale o tomto konflikte, ktorý bol na tribúnach.“

Máte 39 rokov. Aj u rozhodcov platí, že zrejú ako víno?

„Tak ako u hráčov, tak aj u rozhodcov sú skúsenosti na nezaplatenie. Aj rozhodca potrebuje prejsť istým obdobím. Mať dobré zápasy, ale aj musí si prejsť aj tými horšími na to, aby mal vyrovnanú výkonnosť. Skúsenosti mu dodajú istý šmrnc a zodpovednosť za zápasy, ktoré rozhoduje. Podobne ako hráči aj rozhodcovia vekom viac cítia únavu, takže je tu aj taká podobnosť.“

Ak si zoberieme svet futbalu a opomenieme vznik nových súťaží alebo ich formátov, tak veľmi výrazne sa mení práve svet rozhodovania. Je náročné absorbovať všetky nové veci?

„Nemyslím si, že je to extra náročné. Vývoj nie je taký, že by to bolo zo dňa na deň alebo zo sezóny na sezónu. Na veci si zvykáme postupom času. Prispievajú ku kvalite rozhodovania S tým problémy určite nemáme. Náročnejšie je to, že futbal sa stále viac vyvíja smerom k fyzickosti. Hráči sú kondične lepšie a lepšie pripravení. Obsiahnuť ihrisko tromi rozhodcami je po fyzickej stránke tiež stále náročnejšie.“

Aký je váš postoj k novým technológiám a niektorým novinkám v pravidlách?

„Nemám s tým problém a vítam ich. Pokiaľ sa aj VAR používa s nejakou logikou a citom k rozhodnutiu, ktoré je pre futbal prospešné, tak to len kvitujem. Rozhodcom to pomáha.“

Vôbec, ako vnímate našu ligu z pohľadu rozhodcov. Je pre nich náročná?  Nielen z hľadiska hry, ale i verejnosti, médií, fanúšikov…

„Myslím si, že je omnoho náročnejšia ako niektoré iné. Keď si porovnám zápasy našej ligy a v európskych pohároch, tak v Európe sú hráči aj takticky vyspelejší. Nerobia toľko priestupkov a faulov. Nejdú do súbojov bez rozmyslu. Platí aj to, že doma nikto nie je prorokom. Či z médií či z klubov zažívame väčší tlak. Je to čiastočne logické. Keď pískame vonku, rozhodujeme zápas, na druhý deň odletíme z danej krajiny a veľmi zjednodušene povedané, nevieme, čo sa v nej deje. Keď sme doma a zápas vám nevyjde, tak si en mediálny tlak a všetko s ním spojené rozhodca v úvodzovkách zlízne.“

Pred tromi rokmi ste zažili aj vy šesťzápasový dištanc, preradili vás do druhej ligy. Čo to s vami spravilo?

„Určite to bolo náročné obdobie. Myslím si, že každý rozhodca, ktorý niečim takým prejde, nepraje podobnú skúsenosť svojmu kolegovi. Je vždy na danom rozhodcovi, ako sa s tým vysporiada. Podpora rodiny, podpora priateľov , komisie rozhodcov, kolegov – tieto veci treba skĺbiť, aby sa z toho rozhodca dostal von. Keď hráča tréner nepostaví šesť týždňov, tak asi nebude v ideálnej konštelácii. Keď rozhodca pauzuje šesť týždňov, tak sa nevráti do diania v najlepšej kondícii. Z tohto pohľadu  to bolo náročné a chcelo to čas, aby som sa dostal späť na správnu vlnu.“

Máme pocit, že nie ste v tomto smere prívrženec drakonických trestov.

„To by som zas nechcel rozoberať. Skôr hovorím o tom, čo som zažil ja. Aj o tom, že mentálne nastavenie počas tých šiestich týždňov je náročné. Čím rozhodca dlhšie stojí, tým ťažšie je dostať sa späť na správnu vlnu.“

V tejto sezóne sme napočítali, že ste v akcii boli 45-krát. Aj s cestovaním to je dosť. Tento ročník bol atypický aj so vsuvkou v podobe MS v Katare. Cítili ste, že už je toho dosť? Pritom aj finiš sezóny ste mali hektický. Trinásteho mája ste pískali zápas Žilina – DAC 1904, o päť dní Alkmaar – West Ham, o ďalších päť barážový duel Prešov – Zlaté Moravce a o tri odvetu.

„Presne tak. Je náročné, keď v priebehu pár dní máte stretnutia, ktoré sú zásadné. Alkmaar – West Ham už bol v semifinále európskej súťaže. Žilina – DAC 1904, všetci vieme, po akom zápase DAC to bolo. Emócie pracovali. Následne som bol ešte ako videoasistent rozhodcu v Michalovciach v zápase, ktorý rozhodoval o tom, kto pôjde do baráže. Potom baráž, k tomu odveta. Po každom takomto zápase si potrebujete fyzicky i mentálne oddýchnuť. Príde útlm. Potom sa musíte zas naštartovať. Berie to veľa fyzických a psychických síl, hoci, ako som už spomínal, beriem to celé pozitívne. Všetky zápasy dopadli bez problémov.“

Nespochybňujeme vašu profesionalitu, ale aj tak sa opýtame. Boli ste rozhodcom v zápase Chelsea a Realu, potom rozhodujete zápas Skalice. Je ťažké sa preladiť?.

„To zas nie. Vyšiel som zo slovenských súťaží, omnoho viac zápasov mám na konte v slovenskej lige. Je to niečo, na čo som zvyknutý. Zápasy v Lige majstrov, Európskej lige a Konferenčnej lige sú skôr čerešničkou a odmenou za tú robotu, ktorú sme doteraz s chalanmi urobili.“

Pískali ste aj zápas gréckej ligy medzi PAOK a Olympiakos. V Grécku nezabudli pripomenúť, že niekdajší slovenský rozhodca Ľuboš Micheľ niekedy bol funkcionárom v PAOK. Po zápase bola v gréckych médiách spokojnosť, vyzdvihli, že ste zápas zvládli tak, ako by ho grécky rozhodca nezvládol a že misia vašej nominácie potvrdila zmysel.

„Vieme, že v Grécku je situácia okolo futbalu a špeciálne rozhodcov trošku šialená. Mne došla pozvánka rozhodovať toto stretnutie a s chalanmi sme sa na to veľmi tešili. Trochu ma mrzeli informácie, ktoré kluby vyťahovali pred stretnutím i to, že do toho vtiahli Ľuboša Micheľa. Pri komunikácii s vedením gréckej ligy mi však bolo povedané, že si nemám robiť starosti, že sú to tlaky ktoré v Grécku vznikajú pred každým zápasom. O to viac sme sa s chalanmi tešili, keď práve tie kluby, ktoré pred zápasom niečo vyťahovali, po ňom uznali, že ten mediálny tlak nebol na mieste a rozhodcovia zápas zvládli.“

V marci ste boli v akcii aj v zápase v Saudskej Arábii medzi klubmi  Al Feiha a Al Ittihad. V čom to bola nová skúsenosť?

„Nemyslím si, že v niečom bola. Aj v predchádzajúcich sezónach sme mali zápasy saudskej ligy. Tento duel bol zápasom King´s Cupu. Keď sú v tejto súťaži vo fáze, ktorá už smeruje do finále, často dávajú zápasy pískať zahraničným rozhodcom. Pre nás to bola česť, že môžeme pôsobiť aj v iných ligách či pohároch.“ 

Je v zahraničí čas aj prehovoriť či porozprávať sa s hráčmi? Príklad – brankárovi Bayeru Leverkusen a Fínska Lukášovi Hradeckému ste pískali dva zápasy. Je rodák z Bratislavy, rozpráva po slovensky.

„Času je veľmi málo. V podstate sa ani nevieme ísť niekam pozrieť. V podstate je to o schéme letisko – hotel – štadión. Potom domov. Ale vždy, keď pískame zápasy, v ktorých sú naši chalani, tak sa tie dve – tri minútky nájdu. Milan Škriniar nás prišiel pozdraviť po zápase Bayernu s Interom. Lukáš Hradecký tiež. S ním sme sa videli v priebehu dvoch týždňoch dvakrát. Ale zastavil sa aj Souček, hoci je Čech,  po zápase West Hamu v Holandsku. Keď som mu v zápase udeľoval trest, bavili sme sa česko – slovensky. Po stretnutí sa zastavil, urobili sme si spoločné foto. Sú to príjemné veci, samozrejme, pokiaľ v zápase všetko dopadne v poriadku.“

Viackrát ste spomenuli kolegov, ktorí s vami tvoria trio.

„S Braňom Hanckom pôsobíme už dlhšie. Do tímu naskočil pred ME hráčov do 21 rokov, ktoré boli v Poľsku. S Janom Pozorom sme spolu už druhú sezónu, keď nahradil Tomáša Somolániho. Ako trio sme už dobre zohratí. Sú to skvelí chalani, ktorí mi výborne pomáhajú a ja som im za to veľmi vďačný.“

Aké máte predsavzatia do ďalšej sezóny?

„Aby bola minimálne taká úspešná ako táto. Aby sme po zápasoch neboli témou médií a klubov. Aby nám zdravie fungovalo a mohli sme s mojimi kolegami Janom Pozorom a Braňom Hanckom užívať pekné zápasy doma i v Európe.“

(MS)

Ostatné články