Rozhodca Michal Očenáš: „VAR nie je mikroskop, ale mal by minimalizovať chyby”

Rozhodca Michal Očenáš prežíva jednu z najintenzívnejších sezón vo svojej kariére. Po nomináciách na viaceré medzinárodné zápasy vrátane duelu Španielska proti Dánsku, alebo Realu Sociedad s Manchesterom United nám priblížil, ako funguje proces rozhodovania so systémom VAR. V rozhovore vysvetľuje, ako funguje rozhodovanie spoza obrazoviek, prečo nie je VAR o hľadaní chýb a akú rolu zohráva tzv. AVAR. Prezrádza aj, ako v praxi funguje poloautomatizovaný ofsajdový systém a viac sme sa venovali aj VAR centrám na Slovensku a na UEFE.
Ahoj Mišo, aktuálna sezóna 2024/25 je pre teba zápasovo nabitá. Ako by si ju zhodnotil zo svojho pohľadu?
Samozrejme, som veľmi rád za každú jednu nomináciu. Či už ide o domáce alebo medzinárodné súťaže. Nerád hodnotím svoje výkony, snažím sa len robiť to, čomu sa venujem už dlhých 18 rokov tak, ako najlepšie viem. Funguje to tak, že keď sú hodnotenia rozhodcu od pozorovateľov kladné, potom prichádzajú i ďalšie nominácie na stretnutia. Vzhľadom k počtu stretnutí v tejto sezóne môžem byť len spokojný, no zároveň ma to i zaväzuje k ďalšej poctivej práci. Pred časom som dostal nomináciu i na EURO U21 v pozícií náhradného rozhodcu, čo si veľmi vážim. Po úspešnom absolvovaní fyzických testov som obdržal tréningový plán, aby sme prišli na šampionát čo najlepšie pripravení. V prvom rade teda je, aby som sa bol zdravotne fit.
V aktuálnom ročníku máš za sebou niekoľko európskych zápasoch. Ktorý z nich bol pre teba najväčšou výzvou?
Rád spomínam napríklad na zápas Konferenčnej ligy medzi Hearts a Omoniou Nikózia. Bol to spolu s mojimi asistentmi Adamom Jekklom a Tobiášom Pacákom prvý spoločný zápas v ligovej fáze. Škótsko je známe fantastickou atmosférou, čo sa naplno potvrdilo a na vypredanom štadióne bola výborná kulisa. Zápas sme zvládli k spokojnosti všetkých, takže to bol pre nás dobrý štart. Taktiež to boli stretnutia, kde som bol videorozhodom pre Ivana Kružliaka a Filipa Glovu. Každý zápas na medzinárodnej scéne si všetci vážime, z tých najvážnejších môžem spomenúť napríklad Španielsko – Dánsko alebo Turecko – Maďarsko.
Zaujímavosťou je, že vo viacerých zápasoch si bol v pozícii VARu – video asistenta rozhodcu. Ako vnímaš rozdiel medzi touto pozíciou a rozhodcom, ktorý je priamo v akcii na ihrisku?
Každé stretnutie si vyžaduje zodpovednú prípravu. Či už v pozícií rozhodcu alebo VAR. Rozdiel je však určite značný. Rozhodca je na hracej ploche líder, robí rozhodnutia a manažuje zápas. VAR je posledná inštancia, ktorá môže ovplyvniť zmenu rozhodnutia.
Rozhodca môže urobiť chybu, ale ak ju urobí i VAR, stane sa to ešte väčšou témou. Preto treba byť maximálne pripravený po všetkých stránkach. Znalosť pravidiel futbalu, pokynov, inštrukcií, posudzovanie situácií podľa kritérií a mnoho ďalších. Často je najvhodnejšie nekomplikovať veci, ktoré sú dané a jednoducho použiť kritéria pre danú hernú situáciu. Či už sa jedná o surovú hru, jasnú gólovú príležitosť alebo hráča mimo hry. Najlepšie je, keď rozhodca robí správne rozhodnutia, vtedy je to samozrejme najideálnejší scenár. Keď sa to v nejakej situácií nepodarí, vtedy by mal pomôcť VAR.
Ide o rozhodnutie, ktoré však musí mať jasnú evidenciu. Nerobíme to pre seba, ale pre hráčov, funkcionárov a celú verejnosť. Preto je veľmi dôležité, aby sme pri intervencii boli čitateľní a v najlepšom prípade všetci vedeli, aká situácia sa preskúmava a s akým rozhodnutím by mal rozhodca odísť od monitora.

Je podľa teba VAR rozhodca pod väčším tlakom ako rozhodca na ihrisku?
Pravdupovediac, už sa mi stalo, že som vyšiel z VAR vozu viac vyčerpaný, ako keby som rozhodoval. Nie je to o tom, že by rozhodca robil veľa chýb, ale skôr o tom, že ju nechcem urobiť ani ja v pozícií VARu. Viem, že pred monitorom je to aj pre rozhodcu veľký tlak, konečné rozhodnutie má stále on, ale na druhej strane, všetci očakávajú zmenu pôvodného rozhodnutia.
Ak nie je intervencia VARu správna, rozhodcu môže dostať do nepohody a spôsobiť viac komplikácií ako pozitívnych vecí. Preto je lepšie v určitých momentoch neintervenovať, ako nesprávne intervenovať. Je dôležité, keď mi niekto po stretnutí položí otázku, aby som vedel povedať prečo áno alebo prečo nie. Ktoré kritériá som použil a prečo som sa rozhodol tak, ako som sa rozhodol. Nejde o subjektívny názor alebo domnienku, ale vždy sa musím o niečo oprieť a vysvetliť to. Keby sa ma niekto spýtal, prečo je to pre mňa červená karta a ja neviem argumentovať a nemám vysvetlenie, tak to nie je odborná debata.
Treba dodať, že žiadna situácia nie je rovnaká. Môžu byť situácie podobné, ale každá potrebuje svoju vlastnú komplexnú analýzu. Najdôležitejšie je vždy správne rozhodnutie, ale čas, za ktorý sa dosiahne mu dodáva väčšiu kredibilitu a akceptáciu. Preto je potrebné byť pripravený teoreticky, ale robiť rozhodnutia i v čo možno najkratšom čase.
Čo všetko je vyžadované od VAR rozhodcov? Je potrebné absolvovať špeciálne kurzy či školenia?
Projekt začal pred niekoľkými rokmi na Slovensku, kde sme prešli kompletným školením. V roku 2022 som obdržal pozvánku na špeciálne školenie v Nyone, v centre UEFA. Kurz trval 4 dni, počas ktorých sme absolvovali mnoho videoanalýz, testov i simulovaných stretnutí. Na Slovensku máme video rozbory, tak isto i na UEFE, kde sme pravidelne zásobovaní množstvom video ukážok a pokynov. Takisto máme dvakrát ročne i VAR seminár, kde dostávame množstvo informácií.
Futbal sa mení a tak isto i posudzovanie niektorých herných situácií, preto je potrebné neustále sa vzdelávať. Mal som to šťastie, že som bol na zápasoch napríklad s Tomaszom Kwiatkovskim alebo Polom Van Boekelom a môžem priznať, že s oboma som si vytvoril veľmi priateľský vzťah. Je to nielen európska, ale i svetová špička v pozícií VARu. S nimi som v častom kontakte a sú mi vždy veľmi nápomocní. Spolu si zdieľame zaujímavé herné situácie, ktoré sa nám vyskytli alebo sme niekde videli. Niekedy je veľmi prospešné mať názor z iného prostredia, predovšetkým čo sa týka národnej súťaže.
Na jednom seminári sme si mali pripraviť 2 sporné video ukážky z domácej súťaže. Kolega z Bulharska ukázal video, ihneď nám dali hlasovať a dopadlo to 20 k 0. On sa začal smiať a povedal, že oni sa nevedeli dohodnúť 3 týždne a spomínaná situácia vyvolala veľa vášní.

Nie každý si vie predstaviť, ako to vyzerá v praxi. Vedel by si nám priblížiť ako pracuje video asistenta rozhodcu cez zápas?
Keby som začal prípravou, ako rozhodca viac študujem taktiku tímov, správanie sa hráčov v jednotlivých herných situáciách a podobne. Keď fungujem ako VAR, snažím sa mať hlavu nastavenú len na fakty, evidenciu a kontrolu rozhodnutí. Nepúšťam si do hlavy, či niektorí hráč predtým 5-krát simuloval, ale zameriavam sa len na danú vzniknutú situáciu. Stretnutie začína tým, že pred ním mám poradu s operátorom, ktorý sa stará o prepínanie záberov z jednotlivých kamier a samozrejme AVAROM, ktorý je mojim asistentom. Rozdelíme si kompetencie, podľa ktorých sa riadime počas stretnutia. Počas samotného zápasu, kontrolujem každú hernú situáciu, každé rozhodnutie.
Asi nemôžeš volať rozhodcu k monitoru ako sa ti zachce. Aké faktory musíš zohľadniť predtým, než rozhodcovi odporučíš preskúmanie situácie?
Aj v televízií častokrát môžeme počuť, prečo si to rozhodca nejde ešte raz pozrieť. Tak to ale nefunguje, VAR odporúča rozhodcovi preskúmanie situácie na monitore len v prípade, ak podľa jeho názoru nerozhodol správne a to len v prípadoch pokutového kopu, gólu, priamej červenej karty a chybnej identifikácie hráča. Ako som spomínal, je to len čiastočne subjektívny názor, ktorý musí byť podložený kritériami, pravidlami futbalu a pokynmi.
V mojej príprave si pred každým stretnutím opakujem rôzne kritéria, napríklad ohľadom surovej hry alebo pokutových kopov. Nejde len o to, či niekto vidí štuple hráča na kolene súpera. Moment treba zanalyzovať dopodrobna, brať do úvahy rýchlosť, intenzitu, možnosť hrať s loptu a mnoho ďalších. Preto, keď si pripravený a nejde o neobvykle komplikovanú situáciu, čas rozhodnutia sa dá veľmi zredukovať. Keďže sa zúčastňujem i školení začínajúcich VARov, často im pripomínam, aby si situáciu nekomplikovali sami a robili život jednoduchším. VAR nemôže byť mikroskop a hľadač chýb. Ide o servis pre rozhodcu a mal by zaručiť, aby sa minimalizovali jasné chyby, ktoré by mali vplyv na stretnutie.
Často je to aj o zábere na danú situáciu. Kladiem si taktiež vždy otázku, či by som bol ja ako rozhodca spokojný s tým, čo chcem ako VAR ukázať rozhodcovi na monitore. Či je to jasné a priekazné na zmenu rozhodnutia. Ak nie, určite je lepšie neintervenovať.
Sú nejaké rozdiely v práci VAR rozhodcu na Slovensku a v medzinárodných súťažiach?
Nemyslím si, že sú v nej nejaké veľké rozdiely. Možno jediný rozdiel je v množstve kamier, ktoré snímajú hraciu plochu. Potom je to systém, s ktorým sa pracuje, na medzinárodných stretnutiach sa používajú iné, ako u nás na Slovensku. Inak pozícia a funkcia VARu je všade rovnaká.
Na Slovensku máme od tejto sezóny k dispozícii aj VAR operačné stredisko v Banskej Bystrici. Ako by si zhodnotil túto novinku?
Operačné stredisko sa nachádza v moderných nových priestoroch, takže sa v ňom pracuje dobre. Ide len o to, že nie ste priamo v dejisku stretnutia. Tak isto to funguje aj na zápasoch v zahraničí, niekedy ste priamo v dejisku stretnutia vo VAR aute, ktoré je vlastne veľká dodávka s monitormi. Inokedy ste v centre UEFA, alebo pri domácej súťaži v národnej centrále. Práca je rovnaká a na činnosť v oboch prostrediach sme si už myslím všetci zvykli.
Ako funguje spomínané VAR centrum UEFA?
Nachádza sa v sídle UEFA, vo švajčiarskom Nyone. Riadia sa z neho najmä zápasy Ligy Majstrov a vybraté zápasy Európskej ligy. Ide predovšetkým o infraštruktúru štadióna a následnom posúdení, ktorá možnosť je vhodnejšia. Naposledy som v ňom pracoval při stretnutí Real Sociedad medzi Manchestrom United, ktorý viedol Ivan Kružliak. Chalani cestovali do Španielska a ja samostatne do Švajčiarska. Určite by som privítal byť s nimi, ale všetkým nám ide predovšetkým o úspešné zvládnutie zápasu, nech už sa nachádzame kdekoľvek.
Jeden z najatraktívnejších duelov doterajšej jari bol práve zápas medzi Realom Sociedad a Manchesterom United. Už si pozíciu AVARu spomínal a práve v tomto zápase si bol v tejto roli. Aká je úloha AVARu v zápase?
Na tomto stretnutí som spolupracoval s Polom Van Boekelom. Po stretnutí ani často nevieme, aká bola kvalita hry, ale podstatné pre nás je, že góly boli dosiahnuté regulárne, kritické situácie vyriešené správne a pomohli sme rozhodcovi, ak urobil nesprávne rozhodnutie.
Od začiatku projektu sa pozícia AVAR zmenila. Na UEFE sú v pozícií VAR a AVAR už výlučne len dvaja rozhodcovia. Stále nám pripomínajú, že ide o tímovú prácu, kde sme dvaja vyrovnaní členovia, no samozrejme konečné slovo má VAR. AVAR musí plne vykonávať svoje úlohy a poskytnúť názor, predovšetkým pri kritických situáciách. Počas stretnutia sleduje najmä dianie mimo ťažiska hry, časti pokutového územia pri štandardných situáciách alebo protesty hráčov pre možný priestupok v pokutovom území. Samozrejme, vedie si i poznámky o premárnenom hracom čase, ale je to jedna z najmenej podstatných vecí, ktoré vykonáva.
V niektorých ligách sa zavádza technológia tzv. poloautomatizovaného ofsajdu na detekciu hráča mimo hry. Máš aj s týmto skúsenosti?
Áno, s týmto systémom som pracoval na stretnutiach v Saudskej Arábii. Je to pozitívna novinka, tento systém pomôže rýchlejšie odhaliť hráča mimo hry teda v ofsajde, ale aj toto musí predovšetkým v tesných situáciách odkontrolovať VAR. Sú totiž situácie, kedy táto pomôcka nemusí rozhodnúť správne. Je to predovšetkým pri bode kontaktu lopty alebo ďalšom obrancovi stojacom mimo hracej plochy. Operátorovi tesne po akcii na monitore zasvieti malá vlajka signalizujúca rozhodnutie systému. Zelená znamená onside, oranžová tesný ofsajd a červená väčší ofsajd.
V jednom stretnutí Saudi Pro League som mal 2 situácie o subjektívnom rozhodnutí, kedy hráč bránil brankárovi v zákroku počas strelenia gólu a situáciu o vedomom hraní lopty. Vtedy systém nepomôže, ale musíte situáciu rozhodnúť sami. Aby vám signalizovala vlajka, musí sa taktiež dotknúť po prihrávke prvý útočník a nie obranca, teda nemôže byť lopta nijak tečovaná.

Vidíš nejaké možnosti zlepšenia VAR systému v najbližších rokoch?
Všetko sa vyvíja, veď pred niekoľkými rokmi sme si VAR ani nevedeli predstaviť. Systém je veľmi prospešný, predovšetkým keď sa využíva správne. Na stretnutiach riadenými organizáciou FIFA sa najnovšie zaviedlo oznámenie rozhodcu po preskúmaní situácie na monitore. Najskôr opíše situáciu a potom oznámi svoje rozhodnutie pre ľudí na štadióne. Nie naopak, pretože ak by oznámil najskôr rozhodnutie, kritéria podľa ktorých rozhodol a popis situácie, by sa už v hluku na štadióne stratil. Takže i to si vyžaduje tréning, ale myslím je to len otázka času, kedy budú svoje rozhodnutia podobne oznamovať rozhodcovia po celom svete.
Ďakujeme Mišo za rozhovor! Želáme pevné zdravie a veľa rozhodcovských úspechov.
Vizitka Michala Očenáša
- Vek: 34
- Rodisko: Žilina
- Debut v slovenskej lige: 2015
- FIFA rozhodca od: 2017