Zomrel Ján Lipták

Jan Liptak

Futbalová rodina prišla o vzácneho člena – vo veku nedožitých 68 rokov zomrel po ťažkej chorobe vo štvrtok Ján Lipták.

Absolvent vysokej školy v Žiline i v Prahe získal titul inžiniera a svoje veľké schopnosti dal do služieb školy, dnes Dopravnej akadémie v Trenčíne. Veľmi skoro sa stal nielen učiteľom, ale ako mladý aj riaditeľom a na tejto pozícii bol prospešný mnohým generáciám 40 rokov. Aj v tejto funkcii však všade, kde mohol, kliesnil cestu športu, ktorý bol jeho druhou celoživotnou láskou, popri rodine. Absolventami ním vedenej inštitúcie sa stali mnohí renomovaní a úspešní slovenskí športovci – hokejisti Marián a Marcel Hossovci Branko Radivojevič, Andrej Meszároš, karatistka Alena Murková či futbalista Juraj Ančic.

Rodák z dedinky Chocholná-Velčice neďaleko Trenčína futbal hrával, aj keď nie na úplne vrcholovej úrovni, ale funkcionárom bol absolútne špičkovým. Klubovým, vo farbách Jednoty a TTS Trenčín, i zväzovým – na úrovni oblastného, regionálneho i slovenského zväzu. Bol 15 rokov viceprezidentom Západoslovenského futbalového zväzu, členom výkonného výboru tohto orgánu, bol dlhoročným delegátom, nie nadarmo natoľko rešpektovaným, že mal kredit delegátskej jednotky na Slovensku a preto mával pod palcom tie najťažšie zápasy. Pre spolupracovníkov bol etalonóm maximálnej pripravenosti a pracovitosti, roky absolvoval testy s najlepšími výsledkami.

Na SFZ pôsobil ako predseda revíznej komisie – dlho. Všetci traja šéfovia v novodobej histórii samostatného zväzu Milan Služanič, František Laurinec i Ján Kováčik sa na neho mohli absolútne spoľahnúť, na jeho precíznosť, dôslednosť a čestnosť. A jeho okolie na jeho otvorenosť a priateľstvo.

Vo štvrtok 1. marca odišiel navždy. Z pamäte, v ktorej je spojený s úctou a rešpektom, však ostane.

Česť jeho pamiatke.

Posledná rozlúčka s Jánom Liptákom bude v pondelok 5. marca o 14:00 v Rímsko-katolíckom kostole v Kostolnej – Záriečí. Po rozlúčke bude nasledovať posledná cesta so zosnulým na cintorín v Chocholnej – Velčiciach.

(futbalsfz.sk)

Ostatné články