Úspešný rok 2023 pre rozhodcu Glovu na medzinárodnej scéne

Mol Pol 1

BRATISLAVA / KOŠICE – Ďalší úspešný rok na medzinárodnej scéne má za sebou Košičan Filip Glova. Po postupe do prvej skupiny rozhodcov UEFA a zaradení do projektu talentovaných rozhodcov, mu však úvod roka skomplikovala choroba, ktorá ho prinútila vzdať sa fyzickej aktivity na dlhé dva mesiace.

„Nebolo to jednoduché. Som zvyknutý na každodenný pohyb a z počiatku som si život bez aktivity ani nevedel predstaviť. Telo mi ale vystavilo „stopku.“ Príčinou bolo zrejme množstvo povinností a zápasov v závere roka 2022. Človek si v takýchto situáciách uvedomí, aká krehká je kariéra rozhodcu a ako sa môže v zlomku sekundy skončiť. Som ale rád, že sa mi z toho podarilo aj s pomocou špičkových lekárov dostať a už vo februári som začal naplno trénovať. Potešilo ma tiež pozvanie na seminár medzinárodných rozhodcov, kde pozýva UEFA skupinu elitných arbitrov a vybraných rozhodcov z prvej skupiny. Bol to dobrý signál,“ zhodnotil komplikovaný začiatok roka Filip Glova, ktorý v roku 2023 oslávil svoje 35. narodeniny.

Ostrým návratom na medzinárodné trávniky bolo júnové stretnutie kvalifikácie na EURO 2024 medzi Moldavskom a Poľskom. „Počas zápasu v Moldavsku som sa cítil veľmi dobre a tomu zodpovedalo aj pozápasové hodnotenie zo strany pozorovateľa rozhodcov. Stretnutie pritom nebolo jednoduché, nakoľko Moldavci zaknihovali s reprezentáciou Poľska historické víťazstvo 3-2,“ opísal návrat na medzinárodné trávniky Glova.

Počas leta zverila UEFA Filipovi Glovovi spolu s asistentami Danielom Poláčkom a Petrom Bednárom prvý zápas play off Európskej ligy medzi švédskym BK Häcken a škótskym FC Aberdeen. Stretnutie skomplikovalo zranenie prvého asistenta Daniela Poláčka približne v polovici prvého polčasu, ktorého musel zastúpiť náhradný rozhodca Michal Očenáš.

„Tak pre Miša ako aj pre mňa to bola náročná situácia. Na svojich asistentov som zvyknutý a často im nemusím nič povedať a oni vedia, čo mám na mysli. Sme na seba zvyknutí a funguje nám to tak po profesionálnej, ako aj po ľudskej stránke. Dobrý tím je základom úspechu. Keď sa ale vrátim k stretnutiu vo Švédsku, Mišo sa svojej úlohy skvele zhostil a všetky rozhodnutia boli z jeho strany správne, čo kontroloval i na stretnutí prítomný VAR,“ opísal zaujímavú situáciu Glova.

Stabilné výkony slovenskej rozhodcovskej dvojky UEFA ocenila kvalitnou porciou zápasov počas futbalovej jesene. Tím Filipa Glovu postupne viedol tri stretnutia skupinovej fázy druhej najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže Európskej ligy:

  • West Ham – TSC Bačka Topola
  • Aris Limassol – Real Betis
  • Sturm Graz – Raków Czestochowa

„Veľmi si vážim dôveru komisie rozhodcov UEFA, ktorá nás na jeseň nominovala na tri stretnutia Európskej ligy. Čo je však pozitívne, i hodnotenia zo spomínaných zápasov boli pozitívne a to je v kariére každého rozhodcu dobrým predpokladom do ďalších zápasov a napredovania v kariére,“ skonštatoval s optimizmom v hlase Filip Glova.

Akýmsi bonusom pre rozhodcovský tím zo Slovenska bola nominácia na novembrový zápas kvalifikácie EURO 2024 Severné Macedónsko – Anglicko. Možno by sa niekomu zdalo, že v závere kvalifikácie už o nič nešlo (domáci už šancu na postup nemali a hostia mali naopak postup vo vrecku), stretnutie pre rozhodcu nebolo jednoduché.

„Zápas nebol vôbec jednoduchý. Štadión bol vypredaný, domáci hráči sa chceli ukázať pred plnými tribúnami, takže sme vedeli, že to nebude jednoduché. Predpokladali sme, ako asi začnú hrať, že budú v defenzívnom bloku čakať na chyby súpera a že to nebude taký zápas ako v Anglicku (prvý vzájomný duel sa skončil jednoznačne 7:0)“.

Anglická futbalová reprezentácia patrí medzi najprestížnejšie značky na svete. Toho si je vedomý aj 35-ročný Košičan Filip Glova, ktorý má pred sebou v prípade, že sa mu budú vyhýbať zranenia, a že bude i naďalej podávať dobré výkony, ešte 10 rokov na medzinárodnej listine. „Poviem úprimne, nie všetci môžu rozhodovať zápasy Anglicka, Španielska či mužstiev z týchto krajín. V októbri sme viedli duel Aris Limassol – Betis Sevilla. Predtým zápas Európskej ligy na West Hame. Ukazuje to, kde sa nachádzame, a že naša práca je hodnotená pozitívne, čo je dobré znamenie,“ dodal Filip Glova.

Aris Betis 1
Aris Betis 2
Mkd Eng 1

Ostatné články