Mária Súkeníková – včera zápas Ligy majstrov, v nedeľu odlet na MS žien do 17 rokov v Uruguaji

Colonia del Sacramento, Maldonado a Montevideo. To sú tri uruguajské mestá, ktoré budú od 13. novembra do 1. decembra hostiteľmi v poradí šiesteho svetového šampionátu žien do 17 rokov. Šestnásť mládežníckych výberov zo šiestich konfederácií FIFA bude bojovať o titul svetového šampióna. Pre Máriu Súkeníkovú to bude už deviaty vrcholný záverečný turnaj v kariére.

„Prvý veľký turnaj som absolvovala pred desiatimi rokmi a bol to práve svetový šampionát sedemnástok na Novom Zélande. Hneď na to prišiel v roku 2010 ďalší štart v rovnakej kategórii na mundiale v Trinidadu a Tobagu. A čo mi z nich utkvelo v pamäti najviac? Asi to neznesiteľné vlhko. Rozhodovali sme zápasy iba v skupinovej fáze, dlho sme potom zostali na čakačke bez zápasu a ťažko sa nám kvôli podnebiu dýchalo,“ spomína na najskúsenejšia slovenská rozhodkyňa Mária Súkeníková.

O dva roky neskôr sa ocitla v nominácii na svetový šampionát do 20 rokov v Japonsku a bola poctená účasťou v samotnom finále. V úlohe asistentky bola na National Stadiu v Tokiu pri tom, keď 8. októbra 2012 výber USA U20 zdolal Nemecko 1:0. Od roku 2009 je tiež pravidelnou účastníčkou vrcholných turnajov žien v seniorskej kategórii. Pod hlavičkou UEFA rozhodovala stretnutia na turnajoch EURO 2009 vo Fínsku, 2013 vo Švédsku a 2017 v Holandsku. Najlepšia slovenská futbalová rozhodkyňa-asistentka na minuloročnom šampionáte absolvovala tri zápasy, v záverečnej fáze už česko-slovenské trio – spolu s Janou Adámkovou a Luciou Ratajovou – UEFA na ďalšie stretnutie nenominovala. „Niekedy urobíte maximum, ale nie všetko sa vám podarí podľa predstáv. Lúčili sme sa skoro, nakoniec, po zápasoch v základných skupinách niekto musí ísť domov. Urobili sme drobné chybičky, naším maximom bolo štvrťfinále,“ komentovala posledný šampionát Mária Súkeníková.

Na MS 2015 v Kanade rozhodovala s dvojicou Rumuniek Teodora Albonová a Petruta Iugulescuová semifinále a v úlohe asistentky sa predstavila aj na Olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiro. Po zápasoch v základných skupinách bola na čiare v zápase o 3. miesto. V Arena Corinthians v São Paulo, pred 40-tisícovou kulisou, podľahli domáce Brazílčanky Kanade 1:2. „Zo športového hľadiska má pre rozhodcu vyšší kredit turnaj MS, na druhej strane, Olympijské hry sú výnimočné svojou atmosférou. Bývali sme v hoteli FIFA mimo olympijskej dediny a bol v ňom ubytovaný aj otec nášho zlatého medailistu Martina Tótha. Nemusím vám popisovať, akým zážitkom bolo zdieľať radosť z úspechu slovenského športovca na olympiáde. Darilo sa nám aj na ihrisku, zostala mi krásna spomienka na zápas o 3. miesto na OH.“

Ouvertúru pred vrcholom roka 2018 obstaral včerajší (31.10.) odvetný osemfinálový duel Bayernu Mníchov proti FC Zürich, v ktorom sa predstavila aj slovenská futbalová reprezentantka Dominika Škorvánková. „Vždy sa podarí nájsť si krátky čas pozdraviť sa a niečo si povedať, no na dlhšie debaty nie je priestor. Už pred odvetou bolo viacmenej rozhodnuté, Nemky vonku vyhrali 5:0 a ambície potvrdili aj v odvete,“povedala po stretnutí, v ktorom sa Škorvánková blysla gólom na konečných 3:0, Mária Súkeníková.

Majstrovstvá sveta v Uruguaji štartujú už o niekoľko dní. „Zatiaľ nemám ani len veci pobalené. Presúvame sa letecky po osi Viedeň – Amsterdam – São Paulo – Montevideo. V Uruguaji som ešte nikdy doteraz nebola, stihla som si pozrieť podnebie, nemala by byť vysoká vlhkosť. Priznám sa, že netuším, aká je v Uruguaji mena, ale mám pripravené čokoládky,“ s úsmevom odľahčila situáciu a sama si položila otázku: „A s akými ambíciami odcestujem na turnaj? Každý rozhodca chce zostať na turnaji  čo najdlhšie. Veľa napovedia zápasy v skupinách. Kiežby sme ich absolvovali bez chýb. Turnaj sa začína 13. novembra, no my budeme v dejisku už od 5. novembra. Pred štartom šampionátu absolvujeme počas týždňa, priamo v dejisku, fyzické previerky a video testy. Nominácie na zápasy sa dozvedáme zvyčajne približne jeden až dva dni pred daným duelom, uvidíme, aké zápasy nám pridelia.“

Mária Súkeníková sa pripravovala, tak ako na každý turnaj, svedomito. „Tentokrát to bolo špecifické v tom, že v marci som porodila a už v júli som musela splniť stanovené limity. Dá sa povedať, že trénujem takmer každodenne, chcela som splniť mužské limity a som rada, že na previerkach vo Vysokých Tatrách som aj tento cieľ splnila. V príprave som dodržala tréningový plán, ktorý stanovuje FIFA a vždy som si pridala ešte niečo navyše,“ dodala na záver pred odletom do Uruguaja.

Ostatné články