Ivan Kružliak v elite skupine európskych rozhodcov na sezónu 2019/20

Ivo

Po desiatich rokoch má Slovensko opäť zastúpenie medzi európskou rozhodcovskou špičkou – UEFA zaradila Ivana Kružliaka do 26-člennej elite skupiny arbitrov na sezónu 2019/20.
Po tom, ako na jeseň 2009 ukončil zo zdravotných dôvodov rozhodcovskú kariéru Ľuboš Micheľ, Slovensko nemalo medzi najlepšími arbitrami kontinentu zastúpenie. Od pondelka je toto „prázdne“ obdobie minulosťou, príslušná komisia UEFA oznámila ako futbalovému zväzu, tak aj samotnému Kružliakovi jeho zaradenie do najlepšej skupiny.

“Skvelá správa! Dobré tri roky sme všetci zainteresovaní, každý na svojej pozícii, robili na tom, aby sme tento cieľ naplnili. Miesto Ivana Kružliaka v elite skupine mu utvára možnosť zabojovať o miestenku na Euro 2020, o nasadenie na väčší počet zápasov a vo vyšších kolách v Lige majstrov či Európskej lige. Zároveň jeho posunom do najvyššej kvalitatívnej kategórie je tu možnosť pre chlapcov z druhej skupiny uchádzať sa výkonmi o miesto v prvej skupine,“ povedal predseda komisie rozhodcov SFZ Marián Ružbarský.


UEFA má štyri výkonnostné skupiny rozhodcov –  elite a tri ďalšie. Keď Kružliak začínal na medzinárodnom fóre, nasadili ho do tretej. Postupne sa prepracoval do prvej, na svoj prvý zápas v Lige majstrov čakal sedem rokov. “Prvý pocit po tom, ako som si prečítal pozývajúci mail na letný seminár elitnej skupiny rozhodcov v Záhrebe, bola obrovská radosť. Druhý – zodpovednosť,“ priznal náš najlepší muž s píšťalkou. Už aj preto, že miesto medzi 26 najlepšími európskymi rozhodcami je zároveň predsieňou najväčších turnajov. “To je ďalší krok,“ neskrýval ambíciu Kružliak, ktorého miesto v elitnej skupine vyviezlo aj asistentov Tomáša Somolániho a Branislava Hancka na vysoký level. UEFA totiž forsíruje stabilné triá vo svojich súťažiach, a tak má slovenská trojica teraz dobrú štartovaciu pozíciu na vysoké méty.

Ivan Kružliak je druhým najmladším v spomínanej skupine (nar. 24. marca 1984), mladší je len Angličan Michael Oliver (20. februára 1985). “Myslím si, že popri výkonnosti bola aj perspektíva jedným z faktorov môjho presunu z prvej skupiny do elite,“ zamyslel sa slovenský rozhodca, ktorý šiel vyššie spolu s Bielorusom Aleksejom Kulbakovom. Z tejto spoločnosti z vekových dôvodov ukončili kariéru Španiel Alberto Undiano Mallenco a Srb Milorad Mazič, zoznam je však stále plný veľkých mien: Nemci Felix Brych a Felix Zwayer , Turek Cüneyt Cakir, Španieli Carlos Del Cerro Grande, Antonio Mateu Lahoz a Jesus Gil Manzano, Maďar Viktor Kassai, Holanďan Björn Kuipers, Poliak Szymon Marciniak, Taliani Daniele Orsat a Gianluca Rocchi, Slovinec Damir Skomina, Portugalčan Artur Soares Dias či Francúz Clement Turpin (FRA) a samozrejme ďalší. Pekná Kružliakova spoločnosť.

Ivan Kružliak pochádza z rozhodcovskej rodiny, jeho otec má s píšťalkou bohatú minulosť, vrátane jedného zápasu v I. lige. Bývalý brankár bratislavského Interu začal s rozhodovaním ako 16-ročný, po tom, ako predčasne zavesil rukavice pre zranenia kolena. Začínal v 5. bratislavskej lige a už ako 23-ročný viedol zápas v najvyššej súťaži. Na listine FIFA je od roku 2011, na konte má účasť na záverečnom turnaji ME 17 (vrátane finálového duelu), ME 21 aj MS 20, okrem našej ligy rozhodoval aj zápasy v najvyššej súťaži Moldavska, Rumunska a Kataru. Široká verejnosť ho zaregistrovala, keď na svetovom šampionáte dvadsaťročných v zápase Ekvádor – Mexiko udelil 9 žltých kariet.
“Mám nový cieľ – účasť na finálovom turnaji Eura 2020,“ miesto medzi rozhodcovskou európskou elitou mu dáva šancu byť na zozname arbitrov na tomto podujatí. Do roka a do dňa…

SLOVENSKÍ ROZHODCOVIA V UEFA SKUPINÁCH

ELITE SKUPINA IVAN KRUŽLIAK
1. SKUPINA NIKTO
2. SKUPINA FILIP GLOVA, PETER KRÁĽOVIČ
3. SKUPINA BORIS MARHEFKA, MICHAL OČENÁŠ

Zdroj: futbalsfz.sk

Ostatné články