Anketa Najlepší rozhodca sezóny 2011/ 2012 s úvodným vykročením

Súčasťou Letného doškoľovacieho seminára rozhodcov, asistentov rozhodcov, DPR SFZ a žien FIFA (5.-6. júla) v Banskej Bystrici bolo okrem fyzických previerok na Štiavničkách aj vyhodnotenie premiérovej ankety Najlepší rozhodca sezóny 2011/ 2012.

Uskutočnilo sa v konferenčnej sále Obvodného úradu v Banskej Bystrici a ukázalo, že môže byť úvodným míľnikom silnej tradície. „Táto anketa vznikla aj na základe toho, že sme nemali možnosť vyjadriť sa k našim kolegom v ankete Rozhodca roka, ktorá je súčasťou ankety Futbalista roka. Aj preto sme na pôde Asociácie rozhodcov SFZ pristúpili k ohodnoteniu, ktoré odráža pohľad z hracej plochy, ale aj mimo nej. Podľa nášho názoru majú najlepší prehľad o výkonoch rozhodcov delegáti a kolegovia rozhodcov. Snažili sme sa však o reálne a odborné zhodnotenie príslušnej sezóny,“ povedal predseda Asociácie rozhodcov SFZ (AR SFZ) Ján Tomčík.

Sám mal veľmi pozitívne pocity: „Som rád, že atmosféra v Banskej Bystrici bola veľmi dobrá.“  

Právo hlasovať malo 92 rozhodcov, asistentov rozhodcov, delegátov – pozorovateľov a čestných členov AR SFZ.

Za prvé miesto sa prideľovali tri body, za druhé dva, za tretie jeden – súčet bodov určil konečné 1., 2. a 3. miesto.

Ocenenia odovzdávali generálny sekretár SFZ Jozef Kliment, predseda Komisie rozhodcov SFZ Dušan Krchňák a predseda AR SFZ Ján Tomčík. „Pokiaľ ide o vznik tejto ankety, Komisia rozhodcov SFZ ho aj vzhľadom k tomu, že rozhodcovia a odborné okolie sa nemohli vyjadriť k ich kategórii v rámci ankety Futbalistu Slovenska, len kvituje. Je to výborná myšlienka, ktorú plne podporujeme“ povedal Dušan Krchňák.

V kategórii hlavných rozhodcov jednoznačne dominoval Ľubomír Samotný, ktorý získal 170 bodov. „Veľmi si toto ocenenie vážim, pretože je od mojich kolegov,“ povedal nám Ľubomír Samotný, ktorý si ho už v týchto chvíľach užíva na dovolenke, keďže dva dni po ohodnotení letel do Egypta.

Aj jeho prekvapilo, že pred Ivanom Kružliakom mal náskok až 63 bodov a že dosiahol 170 bodov. V praxi to znamenalo, že naň pri hlasovaní pomyslel asi každý z hlasujúcich…  „To som nečakal. Vo všeobecnosti som si myslel, že môžem byť v prvej trojke a už víťazstvo bolo príjemným prekvapením. A ten náskok už veľkým,“ hovorí Ľubomír Samotný, ktorý dal na prvé miesto na svojom lístku práve Ivana Kružliaka. 

Inak, Ľubomír Samotný by sa najvyššie umiestnil aj v rebríčku hodnotení delegátov na základe sumáru či priemeru známok počas sezóny. „Je to tak. Ten, ktorý sa umiestnil najvyššie podľa súčtu známok delegátov – pozorovateľov sa stal víťazom tejto ankety. Určite to tiež o niečom svedčí,“ dodal Dušan Krchňák. 

V kategórii asistentov rozhodcov boli najlepšie ohodnotené známe asistentské mená, preverené už aj mnohými veľkými podujatiami či zápasmi medzinárodných pohárových súťaží. Zvíťazil Martin Balko pred Romanom Slyškom s náskokom sedemnástich bodov.  „Ako to vnímam? Ako veľké vyznamenia. Hlavne preto, že je výsledok hlasovania mojich kolegov,“ povedal Martin Balko, ktorý sa podobne jako Ľubomír Samotný dva dni po milom ocenení vybral na dovolenku – v jeho prípade do Chorvátska.

Mimochodom, keď načrtávame dovolenkovú tému – kvôli nej bol Roman Slyško jediným z ocenených, ktorý v Banskej Bystrici nebol osobne prítomný, keďže si kvôli účasti na Euro 2012 mohol oddych dopriať až neskôr.

(mis)

VÝSLEDKY ANKETY NAJLEPŠÍ ROZHODCA SEZÓNY 2011/ 2012

KATEGÓRIA ROZHODCOV:

1. Ľubomír Samotný 170 bodov

2. Ivan Kružliak 107 bodov

3. Jozef Pavlík 75 bodov

KATEGÓRIA ASISTENTOV ROZHODCOV:

1.Martin Balko 114 bodov

2.Roman Slyško 97 bodov

3.Ondrej Brendza 46 bodov

Ostatné články